پک جراحی

پک جراحی

پک جراحی چیست ؟

پک جراحی را می توان مجموعه ای از پوشاک و البسه ای دانست که بیمار در هنگام عمل جراحی می پوشد تا از برخورد لباس های غیر استریل وی با نقاط مورد جراحی جلوگیری کرد . این پک ها به صورت کلی شامل گان مخصوص پزشک جراح، حوله دست خشک کن ، شان پرفوره ، لباس بیمار  و ... می باشند .

با توجه به نوع عمل جراحی ، تجهیزات و ادوات قرار گرفته در پک جراحی متفاوت است و شامل تجهیزات مخصوصی می باشد که در سایر پک ها نیازی به استفاده از آنها نیست . انواع مختلف پک های جراحی را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد :

 • پک جراحی جنرال
 • پک جراحی قلب
 • پک جراحی زنان و زایمان
 • پک جراحی کورتاژ
 • پک کرانیوتومی
 • پک سیستوسکوپی
 • پک آرتروسکوپی
 • پک چشمی
 • پک آنژیوگرافی
 • پک جراحی قلب و دریچه قلب
 • پک کرانیوتومی
 • پک HIP
پک جراحی جنرال

پک جراحی جنرال

در تمامی جراحی های عمومی و غیر تخصصی از پک جراحی جنرال استفاده می شود . پک جنرال یا عمومی دارای گان جراح ، حوله ، شان ساده ، شان رومیزی ساده ، شان پرفوره و شان ضد آب است .

تعداد این تجهیزات با توجه به درخواست بیمارستان و پزشک قابل تغییر است . نکته مهم در استفاده از پک های جراحی عمومی استریل بودن آنهاست . فرآیند استریل کردن البسه جراحی را یا با گاز اتیلن اکساید و یا با اشعه گاما انجام می دهند .

در حالت کلی بعد از استریل کردن این پک ها را تا حدودا 3 سال بعد از تاریخ تولید می توان استفاده کرد اما در صورتی که با استفاده از گاز اتیلن اکساید استریل انجام شود حداکثر مدت زمان قابل استفاده پک تا دو هفته می باشد . همچنین داخل تمام پک ها معمولا از اندیکاتور استفاده می شود تا صحت و سلامت محصول تایید شود .

پک جراحی زایمان

پک جراحی زایمان

پک جراحی زنان و زایمان در سه گروه مختلف پک سزارین ، پک زایمان طبیعی و پک کورتاژ دسته بندی می شود . محتویات هر کدام از این پک ها با دیگری متفاوت است و هر کدام شامل این اقلام می شوند :

 • پک زایمان طبیعی : 2 عدد گان جراح ، 2 عدد حوله ، یک عدد پوآر نوزاد ، 10 عدد گاز استریل ، حوله نوزاد ، 2 عدد کاور پا ، شان ساده و ضد آب چسبدار ، کلمپ بند ناف ، کاور پا ، شان رومیزی ساده و ضد آب .
 • پک سزارین : 2 عدد گان جراح ، حوله ، 2 عدد شان ساده ، شان پرفوره حصیری ضد آب ، چسب و کیسه ، حوله نوزاد ، شان رومیزی ساده و ضد آب ، چسب حصیری .
 • پک کورتاژ : از این پک برای برداشتن بافت داخلی رحم که یا به دلیل سقط جنین یا برای برداشتن پولیپ غیر سرطانی و ... است استفاده می شود که شامل : گان جراح ، حوله ، شان ساده ، شان پرفوره ، شان رومیزی ضد آب و ساده و کاور پا می باشد .

پک جراحی آنژیوگرافی

این پک که شامل شان آنژیوگرافی ، کاور گرد و فلوروسکوپی ، شان ساده ، رومیزی لمینیت و ... می شود ، برای استفاده در جراحی آنژیوگرافی به کار می رود .

به صورت کلی آنژیوگرافی یا رگ نگاری برای تصویربرداری از عروق قلب با استفاده از اشعه ایکس است . در این روش از یک ماده حاجب رنگی استفاده می کنند و پس از تزریق این ماده به درون رگ های قلب با کمک کاتتر از قلب بیمار عکس برداری می شود .

نوک کاتتر به سمت بطن چپ و یا به سمت سرخرگ کرونری رفته و پزشک کار خود را انجام می دهد . در صورتی که رگ ها دچار انسداد و گرفتگی باشند و یا هرگونه مشکل دیگری وجود داشته باشد با استفاده از آنژیوگرافی می توان آن را فهمید.

در این میان برای رعایت نکات بهداشتی و عدم انتقال آلودگی محیط به بیمار باید از البسه و تجهیزات استریل استفاده کرد . استفاده از پک جراحی آنژیوگرافی استریل که از مراکز معتبر تهیه شده باشد نقش بسزایی در بهداشت محیط ، پزشک و بیمار خواهد داشت .

پک جراحی ارتوپدی

به صورت کلی در تعریف فردی که آموزش ها و مهارت های ارتوپدی دیده و در این امر تخصص دارد می توان گفت ، متخصص ارتوپد کسی است که روش های درمان ضایعات عضلانی ، آسیب های ستون فقرات ، بیماری های دژنراتیو ، اختلالات مادرزادی استخوان ها ، آسیب های  ورزشی و ... را بلد است .

دکتر ارتوپد با توجه به مرحله و شدت بیماری از یکی از روش های ورزش ، دارو و در نهایت جراحی برای کمک به بیمار استفاده می کند . در صورتی که نیاز به جراحی باشد باید از تجهیزات و پک جراحی ارتوپدی برای انجام این کار استفاده کرد .

قیمت-پک-جراحی

قیمت پک جراحی

برای کسانی که پک جراحی نیاز دارند، هزینه لازم برای خرید این پکیج سوال مهمی است که معمولا پرسیده می‌شود. همان طور که در مطالب بالا ذکر کردیم پک جراحی در انواع مدل‌های مختلف برای برطرف کردن نیازهای مختلف بسته‌بندی و ارائه می‌شود. به همین دلیل قیمت نیز بر اساس نوع پکیج بسته به اینکه پک جراحی زایمان، پک جراحی ارتوپدی، پک جراحی جنرال یا هر نوع پک دیگری باشد متفاوت است. به طور کلی می‌توان گفت قیمت پک جراحی در رنج قیمتی 130 هزار تومان تا 250 هزار تومان متغیر است.

بستن
مقایسه